Scenariusze lekcji i materiały aktywizujące dla klas I-III
- Do pobrania
- Materiały dla nauczycieli klasy I-III
10 czerwca na ekrany polskich kin wchodzi film „Jeżyk i przyjaciele”. Przezabawna, obfitująca w szereg niesamowitych przygód animacja ukazuje perypetie Mili i Mędrka – odważnej jeżyczki i przebojowego wiewióra, wyruszających na wspólną wyprawę, by zapewnić leśnym stworzeniom dostęp do wody, której coraz częściej brakuje w ich lesie. Odpowiedzialność za środowisko naturalne, skutki długotrwałej suszy, konieczność dbania o przyrodę – to tylko niektóre z problemów, z którymi najmłodsi widzowie będą mieli okazję zapoznać się w trakcie seansu.
Polska jest jednym z najuboższych w wodę krajów w Europie. Tylko Czechy, Malta i Cypr mają jej mniej w przeliczeniu na mieszkańca. Tymczasem statystyczny Polak bezpośrednio zużywa około 92 litrów wody dziennie, ale jego ślad wodny (czyli pośrednie zużycie wody w konsumpcji towarów i usług) wynosi już prawie 3,9 tys. litrów. Wodę marnujemy nie tylko wtedy, gdy nie zakręcamy kranu, ale także wyrzucając jedzenie lub kupując nowe, być może niepotrzebne ubrania. Do produkcji tych dóbr konsumpcyjnych potrzeba tysięcy litrów wody. Konieczne są zmiany systemowe, ale proces ten powinniśmy zacząć od siebie. Z tego powodu bardzo ważna jest edukacja ekologiczna dzieci od najmłodszych lat.
Edukacja poprzez film jest doskonałą okazją do kształcenia najmłodszych. Filmowe obrazy, dzięki oddziaływaniu na emocje, silnemu zaangażowaniu młodych widzów oraz identyfikacji z postaciami, mogą zdziałać więcej niż godziny wykładów.
Film „Jeżyk i przyjaciele” jest dobrym przykładem animacji, która może być pretekstem do rozmów z dziećmi na ważne tematy, takie jak właściwe i odpowiedzialne gospodarowanie zasobami naturalnymi – a dokładniej wodą – poprzez wykorzystanie prostych odwołań do motywacji i postępowania bohaterów przedstawionej historii. Z tego powodu z oferty filmowej dla dzieci warto wybierać takie propozycje, które podobnie jak „Jeżyk i przyjaciele” nie wprost, lecz z wykorzystaniem prostych odwołań, pomagają wprowadzać ważne ekologiczne tematy.
Dominika Tarczyńska
Prowadząca program Czysta Polska