Najmro. Kocha, kradnie, szanuje - materiały edukacyjne dla uczniów szkół ponadpodstawowych

Najmro. Kocha, kradnie, szanuje

Etap kształcenia: szkoły ponadpodstawowe

Zachęcamy Państwa oraz uczniów szkół ponadpodstawowych do obejrzenia filmu „Najmro. Kocha, kradnie, szanuje” w reżyserii Mateusza Rakowicza i do poznania niesamowitej, prawdziwej historii Zdzisława Najmrodzkiego, umiejscowionej w okresie transformacji ustrojowej, w latach 80. i 90. Broszura edukacyjna zawiera scenariusze lekcyjne dla nauczycieli przedmiotów humanistycznych i wychowawców, pragnących omówić film w klasie, po wspólnym seansie.

Renata Płotczyk, autorka scenariuszy lekcji muzealnych i przewodniczka miejska, opowie historię PRL, zarówno od kultowej strony legendarnych samochodów, neonów, w rytmie przebojów Lombardu jak i prawdziwej, nieco szarej rzeczywistości Polski lat 80.

Scenariusze lekcji Pauliny Haratyk, filmoznawczyni specjalizującej się w edukacji filmowej, pozwolą spojrzeć na działania bohaterów przez pryzmat środków filmowych i doświadczyć ich dylematów moralnych.

Mamy nadzieję, że film oraz niniejsza broszura pomogą Państwu wprowadzić młodych ludzi w historię PRL pełną kolorów i szarości, a także, w historię superbohaterów.

Aby dodatkowo zachęcić Państwa do przyjścia do kina z uczniami szkół ponadpodstawowych, przygotowaliśmy propozycję scenariuszy lekcji do realizacji po obejrzeniu "Najmro. Kocha, kradnie, szanuje".